Canon nebo Nikon

Canon nebo Nikon

 

Zina Pelucha

D750, Sigma Art 50mm, u okna:)

Někdy před rokem jsem na přímý dotaz na workshopu, co bych si vybral za fotoaparát, odpověděl, že bych vyzkoušel Nikon. Jednak protože podle některých reviews je na tom lépe než Canon a jednak proto, abych měl reálné porovnání co umí Canon a co Nikon. Ani jsem se nenadál a rukou zloděje jsem nedávno přišel o celou fotovýbavu, a tak řešení otázky zda Canon nebo Nikon bylo více než aktuální.

I díky osobnímu a vstřícnému přístupu od Nikonu, jsem se rozhodl dát šanci této značce. Po patnácti letech jsem tak měl najednou úplně nový systém. Musel jsme si dokonce koupit i workshop, abych se naučil alespoň základy ovládaní a pochopení systému Nikon. Pro začátek práce s Nikonem jsem koupil fullframe D750, který je tabulkově o pul třídy níž než Canon 5d mark III, který jsem používal.

 

 

Po absolvování několika focení “na ostro” s klienty venku i ve studiu jsme došel k několika závěrům.

(Porovnání z dosavadní praxe s Canonem 5d mark III a Nikonem D750 – s objektivy Canon/ Nikon 24-70mm 2,8 a 70-200mm 2,8, artové objektivy od Sigmy a nejvyšší řady blesků dané značky.)

1# Fotografie z Nikonu jsou ostřejší než z Canonu.

2# Nikon má opravdu výšši dynamický rozsah – tzn. v jedné fotce zachytí větší rozsah od světla do tmy.

3# Vyvážení bílé u Nikonu je dost nespolehlivé oproti Canonu.

4# Barvy u Nikonu jsou více “technické.” U Canonu jsou barvy na fotografii – hlavně pleť – mnohem příjemnější.

5# Zadní displej u Nikonu mi ukazuje horší snímky než ve skutečnosti jsou:)

6# Nikon má “miliardu” tlačítek, ve kterých se ztrácím, ale zjišťuji, že mi mohou pomoc v rychlejším ovládání fotoaparátu.

7# Canon jsem mohl pohodlně ovládat jednou rukou. U Nikonu je to složitejší pro mé prsty.

8# Rádiový systém u Nikon blesku je pro mne zatím nepoužitelný v porovnání s Canon systémem. Canon blesky a jejich rádiové ovládaní je prostě téměř dokonalé a MOC MI CHYBÍ!

9# Bajonety u Nikonu mají “výstupky”, které asi brzy příjdou k úrazu. Bajonety u Canonu byly krásné a méně náchylné k úrazu.

Nikon_072610# Canon je podle mne ergonomicky příjemnější a kruhový volič mi také chybí:(

11# Sigma art objektivy mne nezklamaly ani ve verzi pro Nikon:)

Pak jsou ještě další rozdíly, jako například v “samovolném” zapínání zadního displeje, když měním ISO, systém menu, nebo ostření na druhou stranu a tak podobně, ale to jsou spíše detaily, které jsou otázkou zvyku. Snad:)

Co se týče ostření, tak to cítím plus mínus na stejno a šum ve vyšším ISO taktéž.

Shrnu-li to, tak z Nikonu “leze” na data bohatší RAW resp NEFF, fotky jsou ostřejší, barvy se mi více líbili u Canonu – teď to budu muset nejpíš více upravovat v LR. Systém radiových blesků u Nikonu je teď aktuálně pro mě nepoužitelný – zlatý Canon Speedlite:)

Mimo to, že si budu muset zvyknout na všechny ty čudlíky na foťáku, tak možnosti vyzkoušet práci s Nikonem nelituji. Věřím, že mne to posune o něco dále, že se naučím něco nového a budu moci klientům dělat radost i s využitím fotoaparátu Nikon.

Ať se vám daří a pokud byste měli nějaké dotazy k technice, tak klidně napiště.

 

Chcete se vzdělávat nejen ve svatební fotografii? Zkuste náš Svatební workshop

City kiss

wedding prague 08

 

 

Spojte se snámi